Το σχολείο

Ιστορικό

Tο «Γυμνάσιο Εμπεσού» λειτούργησε για πρώτη φορά την 1/9/1975 και στεγάστηκε στα εξής κτίρια.

1. Σπίτι Παπακαραπάνου.
  2. Αποθήκες του Τσιαμάκη.
  3. Αποθήκη του Χαντζάρα Ιωάννη.

Στο διπλανό κτίριο(Σπίτι Παπακαραπάνου) στεγάστηκαν τα γραφεία και μερικές τάξεις του Γυμνασίου Εμπεσού το 1975 όταν αυτό λειτούργησε για πρώτη φορά.

Πρώτος Διευθυντής του σχολείου υπήρξε ο Φιλόλογος Κος Ψήνας Παύλος, με καθηγητές την Κα Γεωργία Ζωγράφου και τον Κον Τηλέμαχο Μπούρα.

Για πολλά χρόνια στο σχολείο Διευθύντρια ήταν η κ. Παλαιοδήμου Βασιλική ΠΕ03 μέχρι το 2010, όπου βγήκε σε σύνταξη.

Το «Γυμνάσιο Εμπεσού» μεταστεγάστηκε στο κτίριο που και σήμερα συστεγάζεται μαζί με το «Ενιαίο Λύκειο Εμπεσού» το 1987. Το σημερινό κτίριο είναι:

Τέλος η κατασκευή της παλαιά ιστοσελίδας έγινε απο τον ΛΑΖΑΡΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ καθηγητή Φυσικής (ΠΕ0401) και συνεργάστηκε η ΦΙΛΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ καθηγήτρια Χημείας (ΠΕ0402),  το 2003.

Η σημερινή ιστοσελίδα του σχολείου δημιουργήθηκε από τον Διευθυντή του σχολείου κ. Σπαή Γεώργιο ΠΕ20, στο τέλος του 2016. Συνεργάστηκε με τους καθηγητές του σχολείου και με τα παιδιά στην εύρεση πληροφοριών, εικόνων και δημιουργία άρθρων.