Το «Γυμνάσιο Εμπεσού» λειτούργησε για πρώτη φορά την 1/9/1975 και στεγάστηκε στα εξής κτίρια. Ι) Σπίτι Παπακαραπάνου. ΙΙ) Αποθήκες του Τσιαμάκη. ΙΙΙ) Αποθήκη του Χαντζάρα Ιωάννη.
Πρώτος Διευθυντής του σχολείου υπήρξε ο Φιλόλογος Κος Ψήνας Παύλος με καθηγητές την Κα Γεωργία Ζωγράφου και τον Κον Τηλέμαχο Μπούρα.
Το «Γυμνάσιο Εμπεσού» μεταστεγάστηκε στο κτίριο που και σήμερα συστεγάζεται μαζί με το «Ενιαίο Λύκειο Εμπεσού» το 1987.
Διευθύντρια του «Γυμνασίου Εμπεσού» από το 1981 μέχρι και σήμερα είναι η Κα Παλαιοδήμου Βασιλική.

Στο κτίριο αυτό (Σπίτι Παπακαραπάνου) στεγάστηκαν τα γραφεία και μερικές τάξεις του Γυμνασίου Εμπεσού το 1975 όταν αυτό λειτούργησε για πρώτη φορά. Το σημερινό κτίριο είναι αυτό της πρώτης σελίδας.